Padłeś? Włącz muzykę filmową!

Badania dowodzą, że słuchanie muzyki podczas aktywności fizycznej (m.in. biegania) może redukować odczuwane zmęczenie nawet o 15%. Dzieje się tak dlatego, że skupiamy się na muzyce niejako zapominając o kolejnych przebiegniętych metrach. Śmiem twierdzić, że słuchanie muzyki filmowej podczas biegania redukuje kolejnych kilka procent, bo nie dość, że skupiamy się na muzyce, to jeszcze przypominamy sobie filmy w których ją słyszeliśmy.

Ile ludzi tyle zdań na temat tego jaka muzyka jest najlepsza do biegania, ćwiczeń na siłowni czy jazdy na rowerze. Jedni twierdzą, że najważniejszy jest rytm, inni że zawarty w niej tekst a jeszcze inni, że najważniejsza jest motywacja jaką za sobą niesie słuchana muzyka. W dzisiejszym wpisie postaram się połączyć to wszystko za pomocą muzyki filmowej.

RANKING 10 NAJLEPSZYCH UTWORÓW MUZYKI FILMOWEJ DO BIEGANIA

  1. Hans Zimmer – Chevaliers de Sangreal (Kod Leonarda da Vinci)

Kod Leonarda da Vinci to świetna przygoda na którą zabierają nas Dan Brown i Ron Howard do spółki z Hansem Zimmerem i Tomem Hanksem. Ten trzeci, odpowiedzialny za muzykę, popełnił świetną ścieżkę dźwiękową, której podstawą są skrzypce i instrumenty dęte. To właśnie powoli rosnące tempo, prowadzące do szczytu w późniejszej części utworu jest odpowiedzialne za to, że łatwiej jest pokonywać kolejne metry aby dobiec do celu, lub poznać rozwiązanie zagadki, które w ostatnich momentach filmu odkrywa Robert Langdon.

Chevaliers de Sangreal do posłuchania tutaj.

  1. Hans Zimmer – Dark Knight Rises (Batman Początek)

W tekście, który traktuje o bieganiu i tym samym doskonaleniu siebie nie mogło zabraknąć jednego z największych twardzieli ostatnich lat – Batmana w wykonaniu Christiana Bale’a. Ścieżka dźwiękowa z tego filmu jest niesamowicie dynamiczna oraz ciągle ma wysokie tempo, natomiast do spółki ze wspomnieniem obrazów w których Bruce Wayne doskonali swoje umiejętności pod okiem Ras al Ghula a następnie walczy z przestępcami Gotham City, potrafią dodać sporą porcję energii na zmagania z kolejnymi kilometrami.

Dark Knight Rises Theme do posłuchania tutaj.

  1. Bill Conti, Joe Esposito – You’re the Best (Karate Kid)

Każdy z nas potrzebuje czasem aby go poklepać po plecach i powiedzieć, że jest najlepszy. Nie inaczej jest w przypadku piosenki o bardzo wiele mówiącym tytule: „You’re the best”. Każde słowo w tej piosence jest motywacją i wręcz popycha nas do osiągnięcia celu. Energiczne wykonanie przez Joe Esposito dodaje tylko kolejnego waloru tej świetnej piosence. Natomiast w połączeniu z obrazami jakie przywołuje na myśl ten utwór (Daniel LaRusso zdobywający kolejne umiejętności w karate (nawet polerując samochód Pana Miyagiego) a później walczący w „All Valley Karate Championships” słynnym „stylem żurawia”) wprowadza nas w nostalgiczno-bojowy nastrój, gdzie zapominamy o bólu i zmęczeniu.

You’re the Best do posłuchania tutaj.

     7. Moby – Extreme Ways (wszystkie części filmu o Jasonie Bourne)

Owszem – nie jest to utwór skomponowany specjalnie na potrzeby filmu a jedynie w nim wykorzystany, a jednak znalazł się w tym zestawieniu. Ta kompozycja Moby’ego na tyle mocno związała się z filmami o Jasonie Bournie, że została wykorzystana we wszystkich pięciu częściach jakie do tej pory nakręcono. W filmach o Bourn’ie spotykamy się z wyszkoloną już maszyną do wykonywania zadań i nie ma tu za wiele z treningu i budowania formy. Jednak jest pewna scena w całej serii, która motywuje do wstania z kanapy i rozpoczęcia treningów biegowych. To scena z początku drugiej części „Krucjata Bourne’a” gdzie Matt Damon w ramach porannego treningu biegnie po plaży w Goa, czym pokazuje, że ciągle pracuje nad swoją formą. Przypominając sobie zadziwiające umiejętności i sprawność bohatera uświadamiamy sobie, że też możemy do tego dojść. Jak? Przebiegając kolejne metry.

Extreme Ways do posłuchania tutaj.

  1. Hans Zimmer – No Time For Caution (Interstellar)

We wpisie na temat muzyki do serialu Miasteczko Twin Peaks (który można znaleźć tutaj) wspominałem o tym, że mamy szczęście, że niektórzy twórcy filmowi i kompozytorzy „łączą się w pary”. Tak samo jest w przypadku Christophera Nolana i Hansa Zimmera, którzy pracowali razem m.in. przy Batmanie, Incepcji, Interstellar a w tym roku ujrzymy kolejne ich wspólne dzieło – Dunkierka (odliczam dni do premiery!). Ratowanie ludzkości w obrazie Nolana przybrało wymiar międzygalaktyczny. Któż z nas nie marzył o podróżach w kosmos? Na kim z oglądających Interstellar nie wywarła wrażenia scena dokowania w na wpół zniszczonym statku? Kiedy już wszystkie nadzieje zdawały się zniknąć, odważny Cooper podejmuje ryzyko dokonania niemożliwego. Upór, determinacja i odwaga pozwalają mu osiągnąć cel. Dlaczego nie może tak być w naszym wyzwaniu zwanym bieganiem?

No Time For Caution do posłuchania tutaj.

  1. Vangelis – Conquest of Paradise (Wyprawa do raju)

W tworzeniu tego tekstu pod uwagę było brane inne dzieło greckiego kompozytora (które jest jednoznacznie kojarzone z bieganiem) – Chariots of Fire. Z bólem serca odrzuciłem tą muzykę z uwagi na jej powolne tempo. Inaczej jest z Conquest of Paradise która jest po prostu… wielka, jak wszystko zresztą co związane z dziełami Ridleya Scotta. Słysząc brzmienie muzyki, śpiew mocarnego chóru i przypominając sobie scenę wypłynięcia galeonów w nieznane… można zapomnieć, że się biegnie i obudzić dopiero po skończeniu tego utworu.

Conquest of Paradise do posłuchania tutaj.

  1. Hans Zimmer i Lisa Gerrard – Now We Are Free (Gladiator)

Tego utworu tutaj po prostu nie mogło zabraknąć. Hans Zimmer po raz czwarty w tym zestawieniu. Utworem z Gladiatora w pełni na to zasłużył. Russell Crowe jako Maximus Decimus Meridius, commander of the Armies of the North, General of the Felix Legions and loyal servant to the true Emperor Marcus Aurelius… nawet czytając te słowa, można poczuć z jak wielką postacią mamy do czynienia. Natomiast okoliczności w jakich były wypowiadane tylko dodają im mocy. Kolejny przykład tego, że siła charakteru i determinacja i stawianie czoła najgorszym przeciwnościom losu są kluczem do osiągnięcia celu. Mając przed oczyma cały film, całą historię i akompaniującą temu muzykę nie poczujemy żadnych przeszkód, aby biegnąc „teraz być wolnym”.

Now We Are Free do posłuchania tutaj.

  1. Bill Conti – Gonna Fly Now (Rocky)

Utwór ten rozbierałem na części pierwsze we wpisie na temat muzyki do Rocky’ego (który można znaleźć tutaj). Podium w pełni zasłużone. Czy jest lepszy przykład z którego można czerpać motywację niż Rocky Balboa? Wstawanie przed świtem, budowanie formy, wysiłek, ćwiczenia a w końcu bieg na szczyt schodów przed Muzeum Sztuki w Filadelfii i celebracja osiągniętego celu. To wszystko serwuje nam Sylvester Stallone  w pierwszej części serii o „Włoskim Ogierze”. Wszystkie wyrzeczenia jakie sobie postawił tytułowy Rocky, przyniosły mu dostęp do marzeń – świata wielkiego boksu. Pozycja obowiązkowa na liście do biegania.

Gonna Fly Now do posłuchania tutaj.

  1. Trevor Jones – The Last of The Mohicans Main Theme (Ostatni Mohikanin)

Dlaczego w górze stawki znalazła się muzyka nie mająca nic wspólnego ze sportem i motywacją? I to na 2 miejscu?! Już spieszę z odpowiedzią. Niesamowita melodyczność. Przez większą część utworu prowadzą nas skrzypce, dzięki którym możemy sobie wyobrazić (i przypomnieć, bo w filmie takie sceny widzieliśmy) jak  Indianie z niebywałą lekkością i zwinnością, w pełnym pędzie przemierzają kolejne metry lasu. Ta muzyka wprost prosiła się o umieszczenie na tej liście. Kto z nas podczas biegania nie potrzebował uczucia lekkości i zwinności jaką niosą ze sobą skrzypce w tym (przyznajmy jednak – smutnym) utworze? Pozycja zdecydowanie obowiązkowa dla tych, którzy biegają w plenerze a w szczególności w lasach.

The Last of The Mohicans Main Theme do posłuchania tutaj.

  1. Bill Conti – Going the distance (Rocky II)

Bill Conti po raz trzeci w tym zestawieniu. Rocky po raz drugi. Pierwsze miejsce w pełni zasłużone. Sentymentalna podróż przez młodość Rocky’ego tym razem ma przystanek podczas przygotowań do rewanżu w walce z Apollo Creedem. Dlaczego to właśnie ten utwór ma pierwsze miejsce a nie „Gonna Fly Now”? Przecież tam są fanfary, to tamten utwór był pierwszy, to tam Rocky rozpoczynał swoją drogę do bycia wielkim. To wszystko prawda, jednak tak jak pisałem w tym wpisie:  mam słabość do skrzypiec. A skrzypce w tym utworze odgrywają najważniejszą rolę. Utwór ma dobre tempo już od pierwszej sekundy, słyszymy trąbki a muzyka podpowiada, żeby przygotować się na coś wielkiego. Do tego ważnego momentu dochodzimy w drugiej części utworu gdzie serwowane jest nam danie główne – skrzypce w najlepszej postaci. Wysokie tony, świetna melodia i oczywiście wspomnienie Rocky’ego znów wbiegającego na schody Muzeum Sztuki w Filadelfii. Słuchając tego utworu czuję, że mogę przebiec maraton.

Going The Distance do posłuchania tutaj.

Jest to całkowicie subiektywna lista utworów. Wiem również, że ilu biegających, tyle jest pomysłów doboru muzyki. Mam jednak nadzieję, że zgodzicie się chociaż z częścią wybranych przeze mnie.

Jakie są Wasze ulubione utwory muzyki filmowej do biegania?

One thought on “Padłeś? Włącz muzykę filmową!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *